Foto: Alternatvina
Kosovska policija do sada je ispitala 7 direktora škola na severu Kosova zbog sumnje na krivično delo „ometanje procesa glasanja”.
KP: Ispitano 7 od 13 direktora
Policija je ispitivanje započela po nalogu tužilaštva.
“Ispitali smo 7 direktora, od ukupno 13. Dobili smo nalog od tužilaštva da radimo na slučaju” – kazao je za Alternativnu zamenik direktora Kosovske policije za region Sever, Veton Eljšani.
Ispitivanje je zahtevalo tužilaštvo po prijavi Centralne izborne komisije zbog “odbijanja” direktora škola na severu, koje funkcionišu po srpskom sistemu, da ustupe učionice za održavanje glasanja za smenu gradonačelnika na severu Kosova, održano 21. aprila koje su Srbi bojkotovali.
Tužilaštvo: Ovlašćenje policiji za krivično delo ometanje procesa glasanja
“Možemo potvrditi da je državni tužilac ovlastio Policiju Kosova da preduzme sve istražne radnje u vezi sa ovim slučajem, koji je pokrenut od strane tužioca za krivično delo ometanje procesa glasanja” – naveli su u kratkom odgovoru za Alternativnu iz Osnovnog tužilaštva u Mitrovici, dodajući da je to sve što mogu da navedu u ovoj fazi.
Advokat Miloš Delević, koji brani jednog od direktora osnovne škole sa teritorije opštine Leposavić, kazao je za Kontakt Plus da je njegov klijent omogućio pristup prostorijama škole za glasanje i da nije bio obavešten o daljim dešavanjima nakon toga. „Došli su da slikaju prostorije i nakon toga mu se niko nije javio. Nikome nije zabranio da uđu i da pristupe prostorijama. I ne zna zašto se našao tu, u policiji“, naveo je Delević.
Rapajić: Rešavanje predviđeno kroz ZSO
Aleksandar Rapajić iz Centra za zastupanje demokratske kulture (ACDC) ocenio je za Alternativnu da je pokretanje postupka nastavak pritiska na institucije koje funkcionišu uz finansiranje Republike Srbije na Kosovu.
“Radi se o političkom pitanju za koje nisu odgovorni direktori, već Školska uprava. Pitanje vlasništva nad zgradama i upravljanje zgradama škola i dalje stoji nerešeno, u nekoj sivoj zoni. Po kosovskom sistemu zgrade su u vlasništvu opštine, ali njima upravlja i dalje Školska uprava Republike Srbije” – pojašnjava Rapajić.
Ističe da je ovo pitanje predviđeno da se reši Zajednicom srpskih opština gde bi sistem obrazovanja na srpskom jeziku bio u okviru nadležnosti buduće Zajednice.
On podseća da su pod pritiskom i druge institucije na Kosovu koje finansira Republika Srbija i navodi primer pokretanja postupaka protiv lekara zbog “nelegalnog pružanja medicinskih usluga”.
Veljković: Politizacija institucija
I Stefan Veljković iz Srpske demokratije istragu protiv direktora škola za Alternativnu tumači kao pritisak, ali i politizaciju institucija.
“Ovo je čista politizacija institucija za potrebe zvaničnika iz Prištine, dizanje tenzija pred parlamentarne izbore koji treba da se održe krajem ove ili početkom sledeće godine” – naveo je Veljković, podcrtavajući da škole moraju da ostanu izuzete od visoke politike.