Pred 1. septembar ubrzano teku pripreme za brucoše. Neki od njih brinu o drugom upisnom roku. Ali ima onih koji su bez mnogo briga stigli do željenih smerova na fakultetu, kao i bez polaganja prijemnog ispita. Ne, ovo nije tekst o primeru nekog ko je do buduće fakultetske diplome stigao poznanstvima, već suprotno. Jer David Jevtić iz Leposavića ima iza sebe dugu istoriju znanja i rada.

Đak generecije 2018/2019 u Srednjoj tehničkoj školi “Nikola Tesla”, osvojeno treće mesto na državnom takmičenju u fizici koje ga je i dovelo do indeksa bez prijemnog ispita, a sada i student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.
Iza ovih uspeha krije se ljubav prema fizici, matematici i biologiji. Neočekivano, jer ovo, ipak, nisu omiljeni predmeti za dobar deo srednjoškolaca.
“Oduvek me je interesovalo kako nešto funkcioniše, pogotovo mašine (kompjuteri, motorna vozila…) i priroda, zbog čega se pojave dešavaju na takav način. Otuda sam zavoleo fiziku,” objašnjava David za Alternativnu Internet stranicu.
A matematika?
“Voleo sam logičke mozgalice i sam način zaključivanja, pa mi se zbog toga svidela matematika,” dodaje i kaže:
“Kasnije sam počeo dublje da se bavim matematikom zbog fizike, jer je bila neophodna za dalje razumevanje zakona prirode.”
Biologiju je upoznao pre fizike:

“Pošto je bilo priče kako funkcionišu živi organizimi, odmah me je zainteresovala.”
Koliko je David zavoleo matematiku i fiziku govori i činjenica da je pored redovnih časova, pohađao i dodatnu nastavu. Ona je, međutim, zahtevala dodatno vreme.
Je li onda to bilo odricanje ili ipak ulaganje u sebe?
“Možda je bilo manje odricanja, ali bih to pre nazvao ulaganjem u sebe,” kaže David.
Veliku zahvalnost, kaže, duguje svojim profesorima: “Posebno profesoru fizuke Dejanu Kragoviću i profesorici matematike Bojani Radović.”
A motivaciju za ovako predan rad objašnjava jednostavno:
“Želja za znanjem i za moći koju ono nosi”.
Elektrotehnički fakultet doneće mu upravo dodatno znanje u fizici, ali u vezi sa kompjuterima.
“Pa me ne bi čudilo da na kraju završim kao programer,” zaključuje.
“Učiti znači biti čovek” – mudrost je koju bi trebalo da sledimo. Jer, na kraju, znanje je vrednost koju niko ne može da vam oduzme.